| |
News
August 3, 2011
Lehdistötiedote
Digitaaliset kuvat korvaavat mikroskoopit Skånessa
 Suomalainen Software Point toimittaa Skånen patologian laboratorioihin ainutlaatuisen ratkaisun
Region Skåne, eteläisen Ruotsin julkisesta terveydenhuollosta vastaava organisaatio, on valinnut espoolaisen Software Pointin toimittamaan laajan ratkaisun koko Skånen alueen patologian laboratorioiden työnkulkujen digitalisoimiseksi. Toimitettavasta kokonaisuudesta tulee laatuaan ensimmäinen Pohjoismaissa ja laajuudeltaan kenties maailman suurin.
Digitaalisella patologialla tarkoitetaan perinteisten, mikroskoopilla tarkasteltavien näytelasien skannausta erityisellä lasiskannerilla digitaaliseen muotoon, ja tätä seuraavaa analyysiä suoraan tietokonenäytöltä. Digitalisointi mullistaa patologian työprosessin samaan tapaan, joka on jo arkipäivää radiologian erikoisalalla. Nyt solmittu toimitussopimus käsittää digitalisointiin liittyvien laitteiden ja ohjelmistojen toimituksen lisäksi koko Skånen alueen patologian työnkuluista vastaavan laboratorion toiminnanohjausjärjestelmän.
Skånen alueen neljä patologian laboratoriota tuottaa vuosittain noin 400 000 näytelasia. Tällä hetkellä nämä fyysiset lasit jaetaan laboratorioissa työskentelevien patologien työpisteille analysoitavaksi mikroskooppeja apuna käyttäen. Laboratorioiden tietojärjestelmät eivät ohjaa työkulkuja eikä niissä ole tietoa yksittäisten näytelasien sijainnista tai tilasta. Siksi tilattujen tutkimusten valmistumisvaiheen sekä tuotannon pullonkaulojen seuranta on vaikeaa.
Työkuormituksen tasaaminen ja erikoisosaamisen hyödyntäminen koko Skånen alueella on ollut haastavaa, sillä patologeja työskentelee neljässä eri kaupungissa. Patologit ovat tähän asti voineet analysoida vain niitä näytelaseja, jotka ovat olleet käsillä omassa laboratoriossa. Jatkossa kaikki näytteet ovat kaikkien Skånen patologien käytettävissä riippumatta siitä, missä laboratoriossa näyte ja patologi fyysisesti sijaitsevat. Digitalisoinnin myötä tavoitteena on ns. LEAN-työnkulkuihin siirtyminen eli käytännössä läpimenoaikojen lyhentäminen työnkulun kaikissa vaiheissa mm. käytettävissä olevia resursseja tehokkaammin kuormittamalla.
Olemme ensimmäisten joukossa ottamassa käyttöön digitaalista työkulkua tässä laajuudessa. Tavoittelemme merkittäviä tehostumishyötyjä, koska ratkaisun myötä voimme hyödyntää patologiemme työpanosta ja kulloinkin tarvittavaa erikoisosaamista aiempaa paremmin toteaa Lena Luts, Laboratoriemedicin Skånen patologian osaston johtaja.
Näytelasien digitalisointi ei tehosta yksin niiden analysointia; lisäksi se tarjoaa uudenlaisen ratkaisun näytteiden arkistointiin. Ruotsin lainsäädäntö edellyttää näytelasien säilyttämistä vähintään 20 vuoden ajan, ja tähän tarvitaan paljon varastotilaa. Yksittäisen näytteen haku isosta lasiarkistosta on työlästä. Digitalisoidussa muodossa vuotuinen 400 000 näytelasin tuotanto tulee kuluttamaan jopa 300 teratavua tallennustilaa vuosittain. Skånessa on kuitenkin arvioitu, että aineiston arkistointi digitaalisessa muodossa tulee pitkällä aikavälillä edullisemmaksi. Koko histologian näytevolyymin digitalisointi ja tämän jälkeen yksinomaan tietokoneruudulta suoritettava analyysi tekevät Skånen järjestelmästä todennäköisesti laatuaan maailman suurimman.
Keskeinen osa toimitusta on uusi, koko patologian toimialan työnkulkuja ohjaava tietojärjestelmä. Järjestelmän vastuulla ovat kaikki työnkulun vaiheet näytteen vastaanotosta analyysivastauksen tuottamiseen. Ratkaisu pohjautuu Software Pointin kehittämään C5 LIMS laboratoriotietojärjestelmään. C5 LIMS seuraa kaikkia laboratoriossa käsiteltäviä näytteitä niiden kaikissa työvaiheissa tuottaen aina ajantasaista tietoa yksittäisen näytteen tilasta sekä laajemmin eri työnkulkujen jonotilanteesta ja pullonkauloista.
Digitaaliset näytelasit ja niiden analysointiin käytettävät ohjelmistot integroituvat saumattomasti C5 LIMS järjestelmään siten, että kaikissa alueen laboratorioissa voidaan käsitellä näytteitä yhteisistä työjonoista. Näytelasien digitointi tullaan suorittamaan 14:llä hajautetusti asennettavalla, suurikapasiteettisella lasiskannerilla. Digitaaliset kuvat tallennetaan keskitettyyn kuva-arkistoon. Lasiskannerit ja analyysiohjelmistot toimittaa Software Pointin alihankkijana alan johtava toimittaja, yhdysvaltalainen Aperio Technologies ja sen Skandinavian edustaja LRI AB. Digitaaliset näytelasit arkistoidaan Hitachi Data Systemsin Content Platform (HCP) järjestelmään, joka on ns. hajautettu objektiarkisto, jossa jokainen aineisto taltioidaan hajautetusti usealle fyysiselle levypinnalle siten, että ne ovat turvassa laiterikoilta ja tuhoutumiselta ilman, että niitä erikseen varmuuskopioidaan. Arkistolle arvioitu vuotuinen 300 teratavun kasvuvauhti tekee siitä ennen pitkää yhden Pohjoismaiden suurimmista tallennusjärjestelmistä.
Sopimuksen käsittämään kokonaistoimitukseen sisältyy lisäksi patologien käyttöön toimitettavat diagnostiset työasemat, puheentunnistusjärjestelmän sekä automaattiset kuva-analyysiohjelmistot, joiden avulla voidaan automatisoida tiettyjä tehtäviä, kuten solulaskentaa.
Tämä on meille erittäin merkittävä toimitus. Työnkulkukeskeinen C5 LIMS järjestelmämme, täydennettynä maailmanluokan ratkaisuilla Aperiolta ja Hitachilta, ovat yhdessä kokonaisuus, jolla ei ole vertaistaan markkinoilla. Näemme digitaalisen patologian alalla merkittävän potentiaalin, ja se on keskeinen osa strategiaamme, jonka tavoitteena on nostaa Software Point Pohjois-Euroopan johtavaksi sairaalalaboratorioiden tietojärjestelmätoimittajaksi. Lisäksi tämä on hieno näyttö siitä, miten yhdessä Pirkanmaan Sairaanhoitopiirin kanssa ja osin TEKES Finnwell-ohjelman rahoituksella kehitetty C5 LIMS järjestelmämme valittiin voittajaksi Skånen hankintakilpailussa, jossa mukana olivat kaikki maailmanlaajuisesti merkittävät alan toimijat toteaa Jouko Kuisma, Software Pointin terveydenhuollon toimialajohtaja.
Solmittu toimitussopimus on Software Pointin kokonaisvastuulla. Järjestelmä asennetaan Skånen rajoitettuun tuotantoon marraskuussa 2011 ja tavoitteena on täysi tuotantolaajuus helmikuusssa 2012. Solmitun sopimuksen ensi vaiheen arvo on noin 3 miljoonaa euroa. Lisäksi sopimus kattaa vuotuiset jatkuvat tuki-, ylläpito- ja kapasiteettipalvelut, joilla varmistetaan järjestelmän jatkuva käytettävyys.
Lisätietoja: Jouko Kuisma, toimialajohtaja, Software Point, 09-4391320, jouko.kuisma@softwarepoint.com www.softwarepoint.com
Region Skåne Region Skåne, Eteläisen Ruotsin maakunta eli kansankäräjät, vastaa alueensa julkisten palveluiden, mukaan lukien terveydenhuolto, tuottamisesta alueen asukkaille. Region Skånen perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon palveluksessa on noin 28 000 terveydenhuollon ammattilaista alueen terveyskeskuksissa ja yhdeksässä sairaalassa, mukaan lukien Skånen Yliopistosairaala. Labmedicin Skåne, alueen laboratoriopalveluista vastaava organisaatio, työllistää noin 1200 henkeä. Sen neljässä laboratoriossa tehdään vuosittain noin 16 miljoonaa analyysiä. Kyseessä on yksi Pohjoismaiden suurimmista sairaalalaboratorioista.
Software Point Software Point on Pohjoismaiden johtava laboratorioiden tietojärjestelmien (LIMS) toimittaja. Yrityksen järjestelmiä käytetään yli 500:ssa laboratoriossa lähes kaikilla teollisuuden ja palveluiden toimialoilla. Software Point on kehittänyt vuodesta 2005 C5 LIMS:iä, uuden sukupolven terveydenhuollon laboratoriotietojärjestelmää, joka on Pohjoismaiden markkinoilla modernein ja nopeimmin kasvava järjestelmä. Software Point on Pohjoismainen konserni, jonka pääkonttori sijaitsee Espoossa. Konsernilla on tytäryhtiöt muissa Pohjoismaissa ja yhteensä se työllistää yli 70 laboratorioiden tiedonhallinnan ammattilaista. Yrityksen budjetoitu liikevaihto 2011 on yli 10 miljoonaa euroa. Software Point kuuluu LabVantage Groupiin, joka on maailman johtava laboratorioiden tietojärjestelmätoimittaja.
|
|